Szydłowiec – co z tym miastem jest nie tak?

Jeśli podoba ci się to co robię to będę wdzięczny jeśli postawisz mi wirtualną kawę. Dzięki 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Szydłowiec – co z tym miastem jest nie tak? Zadaję sobie pytanie: „dlaczego Kazimierz n/Wisłą czy Sandomierz są tak popularne a dlaczego Szydłowiec nie?„. W zasadzie jest tu wszystko co powinno być w takim miasteczku. Ładny i zadbany zamek – jest, piękny ratusz – jest, zabytkowy kościół też, zadbany zalew – jest. To jak to jest że turysty brak? Przyjechałem tu w ostatnią niedzielę, pogoda piękna, w kościele w rynku msza, dużo ludzi a na rynku czynne dwa sklepy spożywcze i jedna cukiernia. Szyld głosi że działa od 1971 roku ale po wejściu czuję się jakbym się przeniósł do roku 1982. Szklane lady i ciasta pokrojone w kostkę na metalowych blachach, kawy ani innych napoi nie podają, stolików i parasoli brak. Ma to swoje dobre strony bo ciasta są naprawdę niezłe i za olbrzymi kawałek sernika płacę całe 3,50 zł i za drugi kawałek innego ciasta 3,20 zł. Dostaję je zapakowane w szary papier i muszę je sobie zjeść na ławce w rynku. Nawet miejscowi po wyjściu z kościoła kręcą się po rynku w poszukiwaniu lodów i dziwią się że nie mogą ich nigdzie kupić (druga cukiernia zamknięta na głucho).
Miasteczko jest naprawdę bardzo atrakcyjne. Czego zatem brakuje? Nie potrafię sobie odpowiedzieć na to pytanie. Nie ma knajp i hoteli bo nie ma turytów a nie ma turystów bo nie ma knajp i hoteli. Błędne koło. Potrzebny jest jakiś impuls, jakaś inicjatywa chyba ze strony władz miasta żeby tego potencjalnego turystę zainteresować tym miejscem. A jak pojawi się turysta to i knajpy i hotele się pojawią. Może jakiś festiwal filmowy czy muzyczny. Może jakaś cykliczna impreza sportowa.

 

A wracając do samego Szydłowca to zachęcam do odwiedzenia ponieważ jest tu naprawdę ładnie. Miasto jest ciekawie położone w lekko pagórkowatym terenie należącym do Przedgórza Iłżeckiego. Historycznie należał do Ziemi Sandomierskiej czyli przynależał do Małopolski. Miasto ma bardzo długą historię sięgającą XII wieku a prawa miejskie uzyskał w XV wieku. Od początku swojej historii miasto należało do rodu Odrowążów a później Radziwiłłów. I to właśnie wtedy w początku XVII wieku miasto przeżywało okres swojego największego rozkwitu. Miało wtedy aż … 1100 mieszkańców i należało do średniej wielkości miast w Polsce.
Trasę wycieczki wyznaczyłem z Orońska gdzie znajduje się Centrum Rzeźby Polskiej, wyszła taka bardzo przyjemna pętelka coś koło 58 km.

 

Facebook
YouTube
Instagram