Oblęgorek, Dąb Bartek, stare huty i jeszcze …

Jeśli chcesz gotowy GPX na Twoje urządzenie nawigujące to postaw mi wirtualną kawę 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

I napisz do mnie na:
wyprawy@roweremtuitam.pl
a ja wyślę ci gotowy plik.

Oj było jeżdżone w długi sierpniowy weekend. Trzy ładne rowerowe wycieczki zaliczone. Ale dzisiaj o jednej z nich. Jeśli nie boicie się małych górek to trochę wysiłku i potu zrekompensują piękne widoki i szybkie zjazdy. Tym razem wybrałem się do świętokrzyskiego. Start zaplanowałem z Zagnańska. Tak, tak to tu rośnie sławny w całej Polsce Dąb Bartek. Ale to tylko jedna z atrakcji na dzisiejszej trasie. A zatem co jeszcze? Po pierwsze Oblęgorek, w którym znajduje się pałac Henryka Sienkiewicza, pozostałości i ruiny kompleksów hutniczych (region z tego słynął). Pałac wraz z parkiem jest naprawdę piękny i przyznam szczerze niepowtarzalny i oryginalny. Cały teren jest pięknie zagospodarowany. Czysta przyjemność odwiedzić to miejsce. Dodatkowo kamieniołomy i inne cuda natury takie jak Dolina rzeki Krasnej, widok na Górę Perzową i Siniewską. Po drodze również kilka ładnych zbiorników wodnych. A i jeszcze zajrzeliśmy całkiem przypadkiem do Galerii Leśnej, gdzie jakiś artysta wystawia swoje prace. Ciekawe to było. Wszystko czego oczekuję od ciekawej wycieczki rowerowej na tej trasie jest. Trasa miała ok 75 km. i była w formie pętelki a w zasadzie ósemki. W większości wiodła asfaltami, było trochę szutrów oraz polnych i leśnych dróg. Ot typowa trasa turystyczna. A jeśli chcielibyście na trasie w jakimś miejscu odpocząć trochę dłużej i coś zjeść to polecam Bistro Sienkiewiczówka obok pałacu w Oblęgorku.

Pałac Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

W 1900 roku, z okazji 25-lecia pracy literackiej, dla przyszłego noblisty polskie społeczeństwo zorganizowało zbiórkę na zakup majątku w Oblęgorku i ufundowało go w podziękowaniu za jego pracę.

XIX wieczny dworek zbudowany został w stylu eklektycznym w latach 1900–1902 na terenie starego parku.

Okolice wokół dworku otacza duży park w stylu angielskim, w którym dominują stare dęby i lipy oraz ogród.

Huta Józef w Samsonowie

Ruiny i pozostałości huty, która działała w latach 1818 – 1866.

Budowali ją specjaliści saksońscy na wzór huty w Pankach koło Częstochowy. Wybudowano wielki piec, odlewnię, modelarnię oraz suszarnię. Budowę ukończono w 1823 r. Huta była opalana węglem drzewnym. W 1829 roku zainstalowano maszynę parową, która napędzała miechy. W latach 1830–1831 zakład dostarczał broń uczestnikom powstania listopadowego. Hutę spalili Rosjanie w 1866 r. za pomoc powstańcom styczniowym.

Kamieniołom Zachełmie

Bardzo ciekawe pozostałości po dawnym kamieniołomie.

Od 2010 roku jest to rezerwat przyrody nieożywionej z ciekawą fauną i florą.

W kamieniołomie Zachełmie znajduje się stanowisko paleontologiczne najstarszych na świecie tropów czworonogów wraz z formami tektonicznymi, skałami i minerałami. Odkryto je w latach 2002-2008.

Facebook
YouTube
Instagram