Trójmiasto i Trójmiejski Park Krajobrazowy

Patrząc dzisiaj przez okno na szarą jesienną pogodę przypomniał mi się mój tegoroczny wakacyjny wyjazd z rodziną do Gdańska nad polskie morze. Dlaczego? Pomimo tego że był to lipiec czy też przełom lipca i sierpnia pogoda była trochę jesienna jak to nad naszym morzem. Oczywiści zabraliśmy rowery. Z tego wyjazdu wrzuciłem tylko wycieczkę po Żuławach Wiślanych ale pomyślałem że warto też poświęcić chwilkę samemu trójmiastu z punktu widzenia rowerowego.

I cóż mogę powiedzieć … Trzy miasta w zasadzie połączone w jedno, piękny, bardzo duży Trójmiejski Park Krajobrazowy – raj dla rowerzystów wszelkiej maści: górskich, turystycznych, gravelowych. Świetna infrastruktura rowerowa. Mieszkaliśmy na jednym z osiedli na obrzeżach i do centrum, na plażę czy do samego Sopotu mogliśmy dojechać ścieżkami rowerowymi. Również w kierunku Wyspy Sobieszewskiej i dalej Mierzei Wiślanej wszędzie ścieżki rowerowe.

Drugie wrażenie: tu nie jest płasko. Poza trasą wzdłuż morza wszędzie jest z góry lub pod górę. Jeżdżąc po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym można bez problemu pomyśleć, że się jest w jakichś niezadużych górach. Więc jest gdzie pokręcić i się zmęczyć.

Co w trójmieście polecam zobaczycie na zdjęciach: oczywiście Trójmiejski Park Krajobrazowy, Gdańsk – miks starego i nowoczesnego, fantastyczne stare miasto i nowoczesne budynki pięknie się komponują, zdecydowanie widać pomysł na miejską przestrzeń. Nowy most zwodzony i obrotowa kładka dla pieszych przez Motławę robią duże wrażenie. Nowoczesna Gdynia też robi bardzo przyjemne wrażenie. Z plaż polecam Jelitkowo w Gdańsku i Gdynia Orłowo z bardzo ładnym molo oraz ciekawym klifem. No oczywiście też Sopot, chociaż ilość turystów na metr kwadratowy jest tam zdecydowanie za duża i trochę odstrasza.

W okolicy można się wybrać na wycieczkę po Żuławach Wiślanych oraz po Kaszubach. Rzut beretem jest do super trasy rowerowej po Mierzei Wiślanej. Podsumowując: czy warto zabrać rower do trójmiasta? Myślę że jeśli masz gdzie go zmieścić to warto ale bez niego też spędzisz tu miło czas. Polecam

Facebook
YouTube
Instagram